attention-road-sign-sign-39080

Narazili jste na nabídku investice do firemních dluhopisů a zvažujete, jak se k ní postavit? Mějte na paměti, že není dluhopis jako dluhopis. Investice do nich není sama o sobě nic špatného. Odborníci dokonce radí při sestavování investičního portfolia zvážit i uložení peněz do firemních dluhopisů světově známých společností. Problém je, že na trhu je velké množství netransparentních firem, které vydaly dluhopisy jen proto, že nezískaly půjčku od banky. Odborníci dokonce začínají mluvit o tzv. finančních šmejdech.

Pro drobného investora může být taková investice téměř toxická. Někteří emitenti se ostatně stihli položit již několik málo měsíců po upsání svých dluhopisů,“ uvádí v článku pro ekonomický web E15.cz šéf Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Aleš Šindelář.

Lidé, kteří se nechali nalákat na pohádkově vysoký výnos, a investovali svoje úspory do toxických dluhopisů, nakonec skončili s prázdnou kapsou. Pokud se totiž ukáže, že firma není schopná dostát svých závazků, dopadne ztráta na investora. Doslova martyriem pak může být vymáhání splacení alespoň části investovaných prostředků. Samozřejmě v případě, že firmě v konkurzu vůbec zbyde nějaký majetek.

Pokud investujete do dluhopisů, které firma nabízí na veřejně obchodovaných burzách, riziko, že přijdete o své peníze, se významně snižuje. Taková společnost totiž musí postupně předkládat veškeré informace o své hospodaření. To je zásadní rozdíl oproti šejdířům, kterým jde jen o to nalákat vás na líbivý podnikatelský plán a vysoký úrok. Pak od vás vyberou peníze a zmizí s nimi jako pára nad hrncem.

Zejména jakmile se zhorší výkon ekonomiky, přičemž je jasné, že úžasné období, které nyní prožíváme, zcela jistě vystřídá recese, mnoho z těchto firem, které dluhopisy všelijak nabízejí, se dostane do problémů a investoři ponesou vysoké ztráty,“ varuje v článku na iDnes.cz Richard Suida,  člen představenstva a ředitel prodeje společnosti Conseq Investmen Management.

Finanční šmejdi se často odvolávají na to, že emisi schválila Česká národní banka, tím se ale rozhodně nenechte uchlácholit. ČNB kontroluje pouze formální náležitosti celé transakce. Vůbec ale nezkoumá, jestli celý podnikatelský plán dává smysl nebo ne. I takový projekt tak může do roka skončit krachem a vy svoje peníze už nikdy neuvidíte!

Další užitečné informace najdete například zde:

rizikovedluhopisy.cz

Odebírat Newsletter