18. prosince 2022 – Ponechat, nebo zvýšit. Tak zní základní dilema ohledně výše úrokových sazeb, které zároveň zdaleka přesahuje půdorys zdí České národní banky. ČNB už od počátku prázdnin drží základní sazbu v ekonomice na sedmi procentech a ekonomové vesměs předpokládají, že bankéři s touto číslovkou na svém posledním letošním zasedání i uzavřou letošní rok. Odlišný názor mají ale někteří z exradních ČNB, kteří v čele banky zasedali ještě během inflačního šoku v minulých měsících, včetně bývalého guvernéra Jiřího Rusnoka.

“Úrokové sazby České národní banky by měly být při 16procentní inflaci a nejistém výhledu být vyšší,” uvedl v dnešním pořadu otázky Václava Moravce České televize exguvernér ČNB Jiří Rusnok. V pořadu zdůraznil, že boj s inflací by měl být absolutní prioritou Bankovní rady ČNB.

“Inflace je příčinou všech problémů. Říkat, že tu s námi vysoké úrokové sazby zůstanou delší dobu, je rezignace. A zastavit růst sazeb, protože to stejně nepomáhá: Bodejť by to pomáhalo, když to má zpoždění rok a půl až dva roky,” dodal Rusnok.

ČNB letos naposledy zasedá příští týden ve středu a analytici nečekají žádný pohyb sazeb oběma směry. Už dříve si ale guvernér Aleš Michl i někteří další členové rady otevřeli prostor pro případné zvyšování sazeb.

Celý článek si můžete přečíst zde