www.pexels.com

Likvidita je jedním z hlavních pojmů, které byste měli vzít v úvahu, pokud investujete do cenných papírů – např. dluhopisů. Zjednodušeně řečeno, pokud je dluhopis, který kupujete, likvidní, nebudete mít problém ho v případě nutnosti prodat někomu jinému a získat svoje peníze zpět ještě před uplynutím doby splatnosti. To je možné např. u dluhopisů, které jsou obchodovatelné na burze. Kdykoliv v obchodních hodinách burzy je můžete prodat nebo nakoupit.

Oproti tomu u dluhopisů netransparentních firem, pro které se na trhu vžil pojem finanční šmejdi, je likvidita prakticky nulová. Jejich dluhopisy totiž veřejně obchodovatelné nejsou, takže se jich prakticky nemůžete zbavit.

Drtivá většina českých podnikových dluhopisů, pro drobného investora, nejsou na burze obchodovatelné, a tudíž je jejich následný prodej na trhu obtížný,“ varuje v článku pro ekonomický web E15.cz investiční ředitel společnosti Broker Trust Michal Valentík.

Mějte zároveň na paměti, že emise dluhopisů má často financovat pochybné projekty, které nemají šanci na úspěch, a proto na ně nechce banka poskytnout úvěr.

Pro drobného investora může být taková investice téměř toxická. Někteří emitenti se ostatně stihli položit již několik málo měsíců po upsání svých dluhopisů,“ uvádí v článku pro ekonomický web E15.cz šéf Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Aleš Šindelář.

Proč se tedy od pochybných podnikových dluhopisů raději držet dál? Je to jednoduché. Pokud uvěříte finančním šmejdům, může se vám snadno stát, že místo bezpečné investice budete v ruce držet bezcenný kus papíru, kterého se nebudete moci zbavit. Slibovaný ambiciózní podnikatelský plán mezitím zkrachuje a vám nakonec zbydou jen prázdné kapsy a oči pro pláč.

Další užitečné informace najdete například zde:

rizikovedluhopisy.cz

Odebírat Newsletter