29. července 2022 – Věřitelé skupiny Arca Investments podpořili plán její reorganizace. Teď budou pět let doufat, že uvidí zpět alespoň část svých peněz. Vítězem klání se stala zejména J&T Banka.

Bylo to finále, jak se patří. Jednací síň č. 152 pražského městského soudu ve Slezské ulici narážela od pondělního rána na svou maximální kapacitu, dýchat se v ní příliš nedalo a zejména během pondělního odpoledne bylo všem zúčastněným pořádné horko. A to nejen kvůli teplotě vzduchu. Vyvrcholení rekordního krachu skupiny Arca Investments se odehrávalo v nejsilnější možné sestavě.

Kromě snad kompletní plejády nejdražších advokátů a expertů na insolvence v Česku se poslední bitvy zúčastnili i hlavní protagonisté příběhu. Z předních řad přihlížel dění šéf Arca Investments Rastislav Velič v obložení svých advokátů z AK Glatzová, ze zadních řad zase zahalen respirátorem číhal na svou šanci zakladatel skupiny Arca Pavol Krúpa.

Právě nenávistná válka někdejších společníků a také přátel pohnutý osud miliardové skupiny symbolizuje. Zde to ale oba zahráli v klidu, každý ve svém rohu ringu, jako by se vůbec neznali. Jen v kuloárech Krúpa nešetřil odhodláním, že je to nenechá „rozkrást bez boje“ a „že nemá co ztratit“. A opravdu se několika výstupy tamnímu obecenstvu přece jen připomněl.

Na straně dlužníka už nehlásal plamenné projevy advokát Petr Kuhn, který byl výraznou osobností první věřitelské schůze. Jeho úlohu převzal na první pohled méně excentrický Jiří Tomola, uznávaný expert na insolvenční právo a restrukturalizace, partner advokátní kanceláře Dentons.

Svůj part si přišel osobně dohrát také pražský snajpr Petr Bujnoch, známý vymahač pohledávek, který aktuálně svádí tuhé boje s manželi Písaříkovými a jejich Bohemia Energy. Bujnoch před časem získal jednu ze skupinových pohledávek od společnosti Nova Money Market. Už na první schůzi ale soud jeho pozici odebral hlasovací práva kvůli údajné propojenosti s dlužníkem. Majitel skupiny Credit One ale ještě chtěl zkusit situaci zvrátit jedním manévrem. Nakonec však neúspěšně.

Celý článek si můžete přečíst zde