25. dubna 2020 – Do jedné z největších dluhopisových kauz, ve které Tomáš Bárta a jeho skupina EMTC dluží svým věřitelům bezmála jednu miliardu korun, se rozhodla vstoupit investiční skupina Natland. Ta chce Bártovi pomáhat zejména v incidenčních sporech. Ačkoli firma Natland podnikatele Tomáše Rašky hovoří o záměru uspokojit nároky věřitelů, reálná situace bude spíše opačná a jediným, kdo vydělá bude právě Natland.

Natland se dlouhodobě věnuje investicím do problémových aktiv a nyní vstoupila do hry o krachující společnost EMTC. Jejímu jednateli bude financovat právní služby, na které již tento kontroverzní podnikatel nemá prostředky, protože je sám v osobním bankrotu. Podle informací z HN je Natland do právních služeb pro Bártu připraven investovat až 3,6 milionů korun ročně.

Cílem majitele Natlandu Tomáše Rašky je ale především 10% podíl ve firmě Bohemia Energy, o který se Bárta neúspěšně soudí již od roku 2013. Podíl v rychle rostoucí energetické firmě je oceněn na 1 miliardu korun. Pokud by totiž Natland dokázal zvrátit současná rozhodnutí soudů, získal by 20 % z vysouzené sumy, od které se ale musí odečíst zaplacení soudních výloh, a především stamilionové pohledávky Tomáše Bárty. Z toho vyplývá, že i kdyby Tomáš Bárta s pomocí Natlandu soud vyhrál, vydělá na tom především právě tato investiční společnost.  Držitelé dluhopisů a další věřitelé EMTC by totiž byli až posledními čekateli v řadě a je velmi pravděpodobné, že by se svých pohledávek vůbec nedočkali a pokud ano, tak pouze v jednotkách procent svých investic.

Pravděpodobným cílem vstupu Natlandu do kauzy okolo EMTC je prosazení reorganizace na úkor konkurzu. Toto řešení již skupina realizovala v řadě případů i v minulosti. Tím posledním byl pád internetového prodejce oblečení Zoot, jehož závazky dosahovaly téměř 800 milionů korun. Natland firmu prostřednictvím skupování pohledávek věřitelů postupně ovládl, vyměnil management a výrazně ořezal náklady. U městského soudu v Praze pak prosadil reorganizaci. Firma Zoot sice pravděpodobně přežije, ale majitelé dluhopisů dostanou zpět necelou desetinu své investice. Stejný scénář je tak velmi pravděpodobný u skupiny EMTC, jejíž reorganizace je ale ve srovnání se Zootem téměř nereálná. EMTC zdaleka nedosahuje takovými tržbami a hmotným majetkem, kterými disponoval oděvní e-shop. Na rozdíl od EMTC měl totiž Zoot více, jak miliardové tržby (EMTC pouze 18,5 mil. korun viz účetní závěrka za 2018) a hmotný majetek společnosti atakoval hranici 60 mil. (EMTC pouhých 3,3 mil. korun).

 

Foto zdroj: Profimedia