Dluhopis bývá označován jako jedna z nejbezpečnějších investic. Odborníci se ovšem shodují, že není všechno zlato, co se třpytí. Zde je našich deset základních rad, abyste nenaletěli finančním šmejdům a nepřišli o pracně nastřádané úspory.
1 Dluhopis je půjčka!
Na ulici také nepůjčíte každému, kdo o to požádá. Stejně přistupujte i k nákupu dluhopisů. Zejména tzv. podnikové dluhopisy jsou značně rizikové a peníze do nich vložené už nikdy nemusíte vidět.
2 Pozor na zajištění!
Zajištění je vaše ochrana. Pokud kupujete dluhopis stabilní firmy nebo státu, je velmi nepravděpodobné, že by nebyl splacen. Dluhopisy ale vydává i řada firem, které mají na krku hromadu úvěrů a jediným majetkem je projekt, na který si od vás půjčují. Takovým se raději vyhněte velkým obloukem!
3 Vyhodnoťte si rizika
Před každou investicí si vyhodnoťte, jestli rozumíte všem rizikům, která s sebou transakce nese. Potom pečlivě zvažte, jestli jste ochotni takové riziko podstoupit. Nikdo vás nesmí do investice nutit!
4 Vysoký výnos = vysoké riziko!
Šesti nebo i deseti procentní úrok vypadá na první pohled lákavě. Je to ale jedna ze základních taktik finančních šmejdů, jak z vás vytáhnout peníze, které už nikdy neuvidíte. Při investování do dluhopisů se raději držte při zemi a věřte prověřeným firmám. Dlouhodobě se vám to vyplatí.
5 ČNB není garantem!
Finanční šmejdi se rádi ohánějí tvrzením, že emisi schválila Česká národní banka. Ta ale kontroluje pouze formální náležitosti. To, jestli ale daný podnikatelský plán dává smysl, ČNB nezajímá!
6 Investice do dluhopisů není pojištěna!
Pokud naletíte podvodníkům, nemáte se na koho obrátit. Pozici věřitele totiž přijímáte dobrovolně. Dbejte proto těchto rad a investici do dluhopisů si dobře rozmyslete.
7 Diverzifikujte své portfolio
„Nevkládejte všechna vejce do jednoho košíku.“ Rozhodně neinvestujte všechny své úspory, ani jejich velkou část, do jednoho projektu. Rozdělte peníze do více projektů. Pokud by jeden z nich skončil neúspěchem, nepřijdete o všechno.
8 Seznamte se s emisními podmínkami
Detailně si prostudujte emisní podmínky a prospekt. V těchto dokumentech najdete informace o emitentovi, které jsou klíčové pro vaše rozhodnutí o investici.
9 Kdo je upisovací agent?
U kvalitních dluhopisů je upisovacím agentem zpravidla stabilní a časem prověřená společnost nebo banka. Ta si nemůže dovolit reputační riziko a nabízet nekvalitní dluhopisy. Naopak nabídka koupě dluhopisů přes telefon je krajně podezřelá a měli byste ji okamžitě odmítnout!
10 Je investice vhodná právě pro vás?
Pokud jste pečlivě prošli předchozích 9 bodů, měli byste si ještě na závěr vyhodnotit, jestli je nabízená investice vhodná právě pro vás. Jestli investujete do odvětí, kterému rozumíte, a u kterého jste schopni předvídat jeho vývoj.