EMTC v srpnu oznámila neschopnost dál vyplácet úroky a jistiny dluhopisů, které vydala v hodnotě přes 680 milionů korun. Začátkem září pak slíbila, že do šesti týdnů přijde s návrhem řeším situace, což ale nedodržela. Soud proto nyní uznal podání insolvenčního návrhu skupině věřitelů, kteří si nárokují téměř 30 milionů korun. Soud se nyní bude také zabývat možným úpadkem dlužníka Tomáše Bárty a vyhlášení konkurzu na jeho majetek. Jedná se již o třetí insolvenční řízení vedené proti majiteli a šéfovi skupiny EMTC.
Po vydání insolvenčního návrhu Bárta informoval investory, že se údajně nachází ve finální fázi jednání se strategickým partnerem, který má skupině EMTC pomoci s restrukturalizací. Je ale zcela nepochopitelné, že o podílu EMTC nyní jedná s dalším investorem. Bárta totiž podíl v EMTC již dříve slíbil Pavlu Krúpovi a jeho společnosti Arca Capital, následně Petru Bujnochovi, který prostřednictvím své firmy Credit One a.s. vlastní 10 % akcií EMTC a v neposlední řadě samotným věřitelům dluhopisů.
Aktuální insolvenční návrh podala neznámá společnost B 19 s.r.o., která vznikla až letos v srpnu. Pohledávku vůči Bártovi ve výši téměř 3,5 milionu korun jí postoupil právě Petr Bujnoch a jeho firma Credit One a.s. Společnost ve svém návrhu uvádí také další věřitele, převážně z řad dluhopisových investorů, kteří mají za Bártou rovněž nesplacené pohledávky, mnohdy v milionových částkách. Celkem se jedná o téměř 30 milionů korun. Jeden z investorů například nárokuje pohledávku z titulu držených dluhopisů o jmenovité hodnotě 2 mil. Kč a úroků ve výši 8,1 %. Při celkovém objemu vydaných a nesplacených dluhopisů skupiny EMTC, který činí 680 700 000 Kč, mohou být podobných případů stovky.
Bárta nyní také usiluje o získání tříměsíčního moratoria pro mateřskou společnost EMTC – Czech a.s., což ale v praxi znamená odklad splatnosti pohledávek dluhopisových investorů nebo umožnění upřednostnit některé z nich. Mezi věřitele EMTC patří již zmiňovaná společnost Credit One a.s. Petra Bujnocha. Dalšími 5 % disponuje společnost Coverage s.r.o., které je Bárta společníkem. Sám přitom vlastní 85 % akcií.
Slibem neurazíš
Bártovy dluhopisy bez ratingu a zajištění byly určeny převážně na vývoj mobilní aplikace Lipa Learning pro předškoláky, do které, podle veřejně dostupných zdrojů, proinvestoval okolo 0,5 ml. Kč. Začátkem září se v Kongresovém centru v Praze konala neoficiální schůze vlastníků dluhopisů, na které Bárta oznámil neschopnost splácet a nastínil řešení stávající finanční situace. Od věřitelů si vyžádal šestitýdenní lhůtu na představení detailního plánu, jak své závazky vypořádat. Lhůta právě vypršela a s ní zřejmě i trpělivost některých věřitelů. „Dluhopisoví investoři by si vždy měli položit otázku, zda v případě potíží bude společnost schopna své závazky vůči nim splatit a nedopadnou jako investoři do dluhopisů společností Zoot, iConsulting 4 Companies, Triload Invest nebo Sedma Praha, kteří dodnes marně čekají na své úspory,“ uvedla Eliška Skřivanová ze spotřebitelsko-poradenského portálu Rizikovedluhopisy.cz, který na případy rizikových emisí dlouhodobě upozorňuje.