blur-bulb-close-up-390426

Na začátku vždy všechno vypadá růžově – zdánlivě finančně zdravá firma, ambiciózní podnikatelský plán a lákavě vysoký úrok z dluhopisu. Už dopředu, ještě než do nějakého projektu investujete, ale musíte myslet i na nejhorší. Radíme vám položit si následující otázku: „Co když nepůjde všechno podle plánu, mám nějaké pojistky, abych nepřišel o všechny vložené peníze?“

Pokud vám emitent nezaplatí pravidelný úrok, často se jedná o vážný důvod, který ohrožuje i splacení původní částky úvěru (jistiny). Ani to nemusí znamenat velký průšvih, pokud… pokud je dluhopis dobře zajištěn,“ vysvětluje v článku pro iDnes.cz šéf fondu Sirius Investments Martin Burda

Podnikové dluhopisy mohou být zajištěné například pozemky, budovami nebo jiným aktivem, případně za ně může někdo ručit.

Záleží na každém jednotlivém investorovi, jak velké riziko, a tady i výnos je ochoten podstoupit. Obecně platí, čím méně budou mít dluhopisy těchto atributů, tím více budou rizikové,“ upozorňuje v článku pro Novinky.cz Michal Valentík ze společnosti Broker Trust.

Pokud je zajištění kvalitní, není se čeho obávat. Obavy jsou na místě u dluhopisů, které vydávají netransparentní firmy s pochybnou minulostí, kterým odborníci přezdívají finanční šmejdi. Ti pro emise dluhopisů používají jednoúčelové společnosti, které nemají v majetku nic jiného, než pochybný projekt, na který si od vás ještě chtějí půjčit peníze. V takových případech je zajištění naprosto nutné!

Každý sebenablýskanější projekt může skončit neúspěchem. Chcete-li na něj poskytnout svoje peníze, musíte se prostě ujistit, že v případě havárie neodejdete s prázdnou,“ varuje Martin Burda.

Mějte na paměti, že samotný dluhopis je jen graficky krásně udělaný papír, který je ale naprosto bezcenný, pokud není nijak zajištěný. Pokud vám bude někdo jako dostatečnou formu zajištění uvádět údajnou hodnotu projektu, na který chce půjčit, rozhodně mu své peníze nesvěřujte! Vždy chtějte skutečné záruky, podobně jako to dělá banka.

Další užitečné informace najdete například zde:

rizikovedluhopisy.cz

Odebírat Newsletter