Lidé jsou zodpovědní sami za sebe. Nemůžeme je vodit za ručičku a říkat jim do jakých dluhopisů investovat. Toto riziko si musí nést sami. Upozorňuje v rozhovoru viceguvernér České národní banky Marek Mora.

15.7.2021

Co masivní vydávání firemních dluhopisů, u kterých se v uplynulých měsících již objevily velké problémy. Nečekáte, že by se právě v souvislosti s vypínáním státních podpor a případným ochlazením objevily další potíže?

Ke konkrétním kauzám se nebudu vyjadřovat. Jen připomenu, co obecně ČNB v rámci této oblasti dělá. Když veřejně nabízíte dluhopisy v přepočtu asi milionu eur za 12 měsíců a máte minimálně 150 účastníků, tak si od nás musíte nechat schválit prospekt. Ale to neznamená, že nějak vyhodnocujeme ten projekt, riziko a výnosnost. Pouze říkáme: ano, na tomto prospektu je vše, co tam být musí. Ale bohužel jsme si vědomi toho, že řada firem to prezentuje jako dluhopis „schválený Českou národní bankou.“ Tak to ale opravdu není. My opravdu nemůžeme hodnotit, jestli je deklarovaný výnos třeba šest procent realistický. To nejde za námi.

No a za kým to tedy jde?

Pořád máme kapitalismus, nemůžeme lidi vodit za ručičku a říkat jim, do čeho mají investovat a do čeho ne. Je to jejich zodpovědnost. Totéž ostatně jsou například kryptoaktiva. My je na rozdíl od jiných centrálních bankéřů nijak nehaníme, nekritizujeme, nezakazujeme, ale zároveň každému říkáme, že to je riziko každého investora, pokud do toho chce jít.

Zdroj: ČNB