Určitě to sami znáte, zazvoní vám telefon a na druhé straně se ozve servilní hlas s otázkou, jestli by vás mohl na chviličku vyrušit. Může jít o brigádníka, který s vámi bude chtít udělat nevinnou anketu, stejně tak ale může jít o podvodníka, který vám bude nabízet lákavou investici. V takovém případě buďte připraveni okamžitě zavěsit. S největší pravděpodobností jste totiž narazili na finančního šmejda, který z vás chce jen vylákat peníze a nenávratně s nimi zmizet!

Podle zjištění ekonomického deníku E15 jsou takto po telefonu nabízeny stovky dluhopisů neznámých českých firem za miliardy korun! Na první pohled vykazují vysoký výnos, který je ale v naprosté většině případů krytý firmou s miniaturním jměním nebo rovnou s insolvencí na krku.

Je třeba si uvědomit, že na dluhopisový trh jdou často firmy a projekty, které již banky financovat nechtějí. Tedy projekty ve své podstatě rizikovější,” upozorňuje Aleš Jelínek, šéf firmy Jelinek Investments připravující firmy na dluhopisové financování.

Jaké jsou tedy přesně praktiky finančních šmejdů nabízejících po telefonu zázračné zbohatnutí? Velmi často volají z neznámého nebo skrytého čísla. Pokud hovor přijmete, spustí naučenou básničku o fantastické nabídce, které se nebude opakovat, a kterou nemůžete odmítnout. Naše rada zní: „rozhodně ji pro své vlastní dobro ODMÍTNĚTE.“

Finanční šmejdi jsou na tento typ hovorů speciálně proškoleni a budou se vám tak chtít dostat pod kůži. Často vám rovnou při položení otázky vsugerovávají odpověď, případně používají formulace typu:

„Jistě se mnou budete souhlasit, že…“

„Banka vám nabízí úrok 1 %, to je samozřejmě velmi málo, že? Já vám nabízím úrok 7 % a musíte uznat, že to zní výhodněji, že ano?“

„Na investici nemusíte mít miliony korun, dokonce ani statisíce. Stačí 20 tisíc korun, to jistě máte, nemám pravdu?“

Pokud už jste to neudělali předtím, tak nejpozději v této chvíli musíte hovor nekompromisně ukončit. Nikdy nekupujte dluhopisy od někoho, koho neznáte. Nesouhlaste ani s osobní schůzkou. Veškeré informace chtějte nejprve poslat písemně. Jedině tak se můžete o investici správně rozhodnout.