1. července 2022 – Soud zahájil insolvenční řízení s českou částí skupiny Helske. Lákala na investice do dluhopisů, ze kterých chtěla financovat výrobu inovativních stavebnin a domů pro seniory. Je to jeden z největších dluhopisových krachů.

Skupina Helske slibovala na Slovensku vybudování „stavebního Silicon Valley“, v Německu zase výstavbu domovů pro seniory. To byly klíčové motivy příběhu, které Helske používala, když lidem v Česku i jinde nabízela investice do svých dluhopisů. Zlákala kolem 6 tisíc lidí. Drobní investoři svěřili Helske kolem 1,5 miliardy korun. Jenže pak firmě došly peníze. Aktuálně se první část skupiny dostala do insolvenčního řízení také v Česku. Nyní se o vliv nad Helske přetahují ostří obchodníci s pohledávkami.

Helske založil v roce 2013 mladý slovenský podnikatel Matej Rusňák. K němu se o něco později připojil francouzský manažer s českými kořeny Libor Stybr.

Skupinu opřeli o dva pilíře. Ve slovenské Levoči to měla být výroba nanotechnologicky vylepšených sádrokartonových desek, v Německu péče o seniory. Na to si začali masivně půjčovat prostřednictvím dluhopisů nabízených obyčejným lidem, a to ve velké míře i v Česku.

„Financování projektů stálo v první fázi na dluhopisech a směnkách s tím, že v okamžiku, kdy projekty dostanou stavební povolení a továrna přejde do plného provozu, získá skupina méně úročené bankovní financování. Tím by se finančně stabilizovala a následně by přešla do provozu domů pro seniory a výrobního závodu, to znamená, že by už měla významné příjmy,“ vylíčil pro SZ Byznys původní záměr Rusňák.

Celý článek si můžete přečíst zde