cartoon-costume-cuddly-toy-4142

Dluhopisy může vydávat kdokoliv a řada firem, které začínají odborníci označovat za tzv. finanční šmejdy, toho využívá k vylákání finančních úspor od důvěřivých občanů. Jejich zástupci vám odprezentují ambiciózní podnikatelský plán, který podle nich nemůže selhat. K tomu nabídnou naprosto neodolatelně vysoký výnos z dluhopisu a doufají, že se do jejich léčky chytíte a svěříte jim svoje peníze. Vše doplní ujištěním, že je emise posvěcena od České národní banky. A když něco schválí ČNB, musí to přece být seriózní. Opak ale bývá často pravdou…

Skutečnost, že má společnost – emitent schválený prospekt dluhopisu od České národní banky, některé firmy rády zneužívají jako prodejní argument. Ve skutečnosti tím pouze prokázaly, že do prospektu vložily veškeré nezbytné informace k posouzení schopnosti dostát svým závazkům,“ vysvětluje pro web Investujeme.cz jeho šéfredaktor a ekonom Petr Zámečník. Naráží na to, že ČNB hodnotí pouze formální náležitosti emise, ale neposuzuje, jestli má samotný projekt naději na úspěch.

Zámečník apeluje, že schválený prospekt je především potřeba důkladně pročíst. Můžete v něm narazit na zajímavé informace, jako třeba u společnosti EMTC. Ta uvedla a aktivně prodává emisi dluhopisů za neuvěřitelné tři miliardy korun, přitom účetní závěrka za rok 2016 vykazuje vážné pochybnosti o finančním zdraví společnosti.

Odborná analýza finančních výkazů společnosti EMTC, podle auditora Tomáše Vondráka, odhalila alarmující fakta: „V posledních letech se opakují vysoké ztráty. Muselo dojít k restrukturalizaci závazků.“ A upozorňuje: „Úroky vyplácené z již prodaných dluhopisů společnosti byly refinancovány zčásti z finančních prostředků poskytnutých jejím majoritním akcionářem Tomášem Bártou, a zčásti pak prostřednictvím výnosů z prodeje dluhopisů ostatních členů skupiny,“ auditor Tomáš Vondrák ze společnosti Auditorský ateliér.

Investice do tzv. prašivých dluhopisů netransparentních firem mohou přijít velmi draho. O zkušenosti s dluhopisy Petlas CZ se na webu Investujeme.cz podělila jedna ze čtenářek.

Podlehla jsme výhodné nabídce na internetu, která nabízela dluhopisy Petlas CZ s 9% zhodnocením. Koupila jsem 8 ks dluhopisů, aniž bych se o firmu blíž zajímala. Vložila jsem do toho úspory, které jsem měla připravené na koupi bytu. První výnos byl vyplacen s drobným zpožděním. Druhý výnos zatím vyplacen nebyl a je to již týden od termínu. Firma neodpovídá na e-maily.

Podcenit výběr dluhopisu se nemusí vyplatit. Můžete sice narazit na zdánlivě velmi výhodný úrok, pravděpodobnější ale je, že o své peníze nenávratně přijdete.

Další užitečné informace najdete například zde:

rizikovedluhopisy.cz

Odebírat Newsletter