index

Společnost EMTC kontroverzního podnikatele Tomáše Bárty si chce na financování svých projektů půjčit od lidí až 3 miliardy korun! Investorům nabízí podezřele vysoký úrok, který může dosahovat až 8,6 % ročně. Jak už to ale u podobných případů bývá, všechno zdaleka není tak růžové, jak se může na první pohled zdát.

Předně společnost EMTC má dost problematickou minulost. V loňském roce například dostala od České národní banky pokutu 600 tisíc korun za porušení pravidel emise dluhopisů!

Na velká rizika, která jsou s případnou investicí do těchto dluhopisů spojená, upozorňuje i ekonomický deník E15: Bártův holding měl přitom k polovině loňského roku majetek za 210 milionů korun, přičemž skupina fungovala s neuhrazenou ztrátou z minulých let ve výši přes 400 milionů korun,“  píše autor článku Jaroslav Bukovský.

Na riskantní podnikání firmy upozornil ve svém výroku i auditor společnosti.

V posledních letech se opakují vysoké ztráty, muselo dojít k restrukturalizaci závazků, kdy dluhopisy vydané společností byly zčásti z finančních prostředků poskytnutých jejím majoritním akcionářem Tomášem Bártou, zčásti pak prostřednictvím výnosů z prodeje dluhopisů ostatních členů skupiny,“ zdůrazňuje auditor Tomáš Vondrák ze společnosti Auditorský ateliér.

Ještě loni navíc společnosti hrozil úpadek! Návrh na insolvenci společnosti EMTC podal přední český podnikatel a miliardář Pavol Krúpa kvůli nesplacenému dluhu ze strany Tomáše Bárty. Leště před rokem tedy hrozilo, že společnost nebude schopna plnit svoje finanční závazky a nyní se chystá od lidí vybrat až 3 miliardy korun na další projekty!

EMTC chce navíc vybrané miliardy použít pro svoje dceřiné společnosti, které se zabývají projekty v oblasti IT technologií a vzdělávání dětí. Odborníci přitom upozorňují na to, že investice do IT odvětví jsou velmi rizikové!

Dalším významným aspektem je také obor podnikání daného emitenta. Například emise podnikových dluhopisů, které mají sloužit k nákupu obchodního nebo zábavního parku, bude jistě bezpečnější než emise podnikových dluhopisů na start-up z oblasti IT, kde značné procento projektů končí nezdarem,“ radí v článku na serveru Novinky.cz Michal Valentík ze společnosti Broker Trust.

S touto emisí dluhopisů je spojeno tolik rizik, že vám po zralé úvaze rozhodně nedoporučujeme, abyste do těchto dluhopisů vložili svoje úspory.

Další užitečné informace najdete například zde:

rizikovedluhopisy.cz

Odebírat Newsletter