Pro konkrétní případy emise prašivých dluhopisů bohužel na českém trhu nemusíme chodit daleko. Na podzim roku 2016 vydala pochybná společnost Petlas CZ 500 kusů dluhopisů v celkové hodnotě 12 500 000 Kč s velmi lákavým 9% úrokem. Všechny okolnosti této emise naznačují, že se jedná o typický příklad finančních šmejdů!

Přestože si chce firma od veřejnosti půjčit přes dvanáct milionů korun, sama jako společnost s ručením omezeným disponuje základním kapitálem pouze dvě stě tisíc korun! Kromě toho, jak upozorňuje na webu Investujeme.cz ekonom Petr Zámečník, nevložila do obchodního rejstříku jedinou účetní závěrku nebo výroční zprávu, ani o své činnosti nikde neinformuje!

Na portálu Justice.cz se lze o této společnosti dočíst, že se zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Na stránkách společnosti ale její jednatel Miroslav Jirsa uvádí, že chce vybrané peníze použít na nákup flotily jízdních elektrokol, která plánuje pronajímat v turisticky exponovaných lokalitách.

Jednatel Petlasu Miroslav Jirsa je krajně nedůvěryhodná osoba. Podle webu Investujeme.cz stál za konkursem nepojištěné cestovní kanceláře Kvaizbo! Ta vznikla v roce 2000, o rok později již neměla na zaplacení povinného pojištění a přišla o živnostenské oprávnění. V roce 2002 skončila ve ztrátě 29 mil. Kč. Konkurs byl ukončen v roce 2006 pro nedostatek majetku.

Ani trestní rejstřík Miroslava Jirsy není zcela bez poskvrny. „Jirsa byl obviněn z několika trestných činů, mj. z podvodu. Soud mu nakonec udělil podmíněný trest dva roky na pět let a na čtyři roky zákaz činnosti v oboru,” uvádí server KrachyCestovek.cz.

Společnost Petlas na svých stránkách informuje, že 14. 5. 2018 byly v souladu s Emisními podmínkami vyplaceny úrokové výnosy všem investorům. Reakce rozhořčené klientky z 20. 5. 2018, ale hovoří o opaku!

Podlehla jsem výhodné nabídce na internetu, která nabízela dluhopisy Petlas.cz s 9% zhodnocením. Koupila jsem 8 ks dluhopisů, aniž bych se předem o firmu a pana Jirsu zajímala. Nenapadlo mne, že je možné vydat dluhopisy bez souhlasu banky. Nevěděla jsem ani o minulosti pana Jirsy. Když jsem vše zjistila, málem jsem se zhroutila. Vložila jsem do toho úspory, které jsem měla připraveny na koupi bytu. První výnos byl vyplacen s krátkým zpožděním. Druhý výnos zatím vyplacen nebyl a je to již týden od termínu. Firma neodpovídá na e-maily. Vůbec teď nevím, co mám dělat. Jsem bezradná. Nedovedu si představit, že bych o ty peníze měla přijít,” píše do internetové diskuze paní Eva.

Sama Česká národní banka k této emisi uvedla, že je „čítankovým příkladem, na který pasuje desatero pro drobné investory do podnikových dluhopisů.

Pokud by vám tedy někdo nabízel dluhopisy společnosti Petlas nebo jiné společnosti spojené s Miroslavem Jirsou, rozhodně na nabídku nepřistupujte! Existuje totiž obrovské riziko, že byste o své peníze nenávratně přišli!