Na jaře letošního roku informoval server Rizikovedluhopisy.cz o dvou pochybných emisích Pohoda2019 a Invest2019. Obě z produkce firmy Spice Space s.r.o., jejíž jednatel je prokazatelně napojen na dluhopisového velkovýrobce, Miroslava Jirsu. Velkovýrobce proto, že zmíněný podnikatel produkuje nové a nové emise jako na běžícím páse, s jejich splácením má však často problém. Téměř jako přes kopírák byla vydána také emise Gensys2021 stejnojmenné společnosti. Investoři by se měli mít na pozoru.  

 

Internetová nabídka nezajištěných dluhopisů Gensys2021 se až nápadně podobá emisím Invest2019 a Pohoda2019 webovými stránkami počínaje, emisními podmínkami a objednávkovým formulářem konče. Navzdory tomu, že byly dluhopisy vydány rozdílnou společností, v tomto případě Gensys.cz s.r.o., s odlišným jednatelem Michalem Frčkou, rukopis všech tří emisí je takřka identický. Emise se liší v podstatě jen podnikatelským záměrem a skutečností, že zatímco z webů předchozích dvou zmizely veškeré relevantní informace a zůstal pouze kontaktní formulář, online nabídka dluhopisů Gensys2021 je zatím funkční – zatím.

 

Investoři tak mají možnost objednat si po internetu dluhopisy v nominální hodnotě 25 tis. korun s 9% úrokem a splatností v listopadu 2021. Vypůjčené peníze zamýšlí emitent použít na nákup gravírovacího laseru určeného k výrobě dřevěných bobříků pro děti, které mají sloužit jako výchovná pomůcka. Navenek vypadá vše transparentně a jednoduše, ale…

 

Podnikatel Miroslav Jirsa byl v minulosti již nejméně jednou odsouzen pro podvod. Od soudu si tehdy odnesl podmíněný trest dva roky a několikaletý zákaz činnosti v oboru cestovní ruch. Stál totiž u konkursu nepojištěné cestovní kanceláře. Cestovní ruch časem vyměnil za dluhopisový business a postupně stál u vzniku několika nechvalně proslulých společností jako Petlas CZ, Direkto, Hope-Stav. Emise poslední jmenované, které nesou názvy Senior Trend a Ecosenior, dosud nebyly investorům splaceny. Na podnikatele je, v této souvislosti, podáno několik trestních oznámení.

 

„Nikoho by tedy nepřekvapilo, kdyby se svůj business rozhodl pan Jirsa udržovat prostřednictvím bílých koní, kteří, ať už v dobré víře nebo s nečestnými úmysly, lákají nové a nové investory,“ vyjádřila se Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz, který na rizikové emise dlouhodobě upozorňuje.

 

Navzdory skutečnosti, že společnost Gensys.cz s.r.o. emituje dluhopisy o celkovém objemu 5 milionů korun, nemá od data svého vzniku, tedy od roku 2016, ve Sbírce listin vloženu jedinou účetní závěrku, což je v rozporu se zákonem. Stejně jsou na tom také společnosti HOPE-STAV a.s. nebo Direkto s.r.o.