despair-1235582_1280

Peníze je potřeba zhodnocovat, to je jedno ze základních pravidel, jak přistupovat k penězům. Stejně tak je ale potřeba mít na paměti, že než budete své pracně vydělané úspory investovat, musíte si každý krok pečlivě rozmyslet a naplánovat. Dlouhodobě odborníci za jednu nejbezpečnějších investic označují dluhopisy. Jedním dechem ale dodávají, že i tady platí zlaté pravidlo „dvakrát měř, jednou řež.“

Můžete koupit dluhopisy, které představují velmi atraktivní investici, a já sám bych do nich investoval, stejně jako ty, kterých bych se nedotknul ani násadou od lopaty,“ upozorňuje v článku pro iDnes.cz Martin Burda, šéf fondu Sirius Investment.

Proč tak důrazné varování? Protože se v posledních letech na českém trhu velmi rozšířily tzv. podnikové dluhopisy. Na těch obecně není nic špatného, musíte ale přesně vědět, jaké firmě své peníze půjčujete. Pokud jde o firmu, které má dlouhodobou tradici a renomé, nabízí své dluhopisy na burze a obdržela pozitivní hodnocení od ratingové agentury, pak se není čeho obávat. Mnohem častěji ale narazíte na společnosti, které vydávají dluhopisy jen proto, že jim kvůli špatné finanční kondici odmítá půjčit banka. Odborníci jim začali přezdívat finanční šmejdi, protože jejich praktiky se nijak neliší od praktik prodejců předražených hrnců.

Zjednodušeně řečeno, emitenti vám nabízejí následující formu obchodu. Pokud se projekt podaří, tak vy dostanete slíbených 6 % a emitent si nechá zbylých 94 %. Pokud se ale projekt nepodaří, tak emitent se vám omluví a vy přijdete o všechno. Je to velmi nerovná situace,“ vysvětluje Burda úskalí investic do podnikových dluhopisů pro web E15.cz.

Pro drobného investora může být taková investice téměř toxická. Někteří emitenti se ostatně stihli položit již několik málo měsíců po upsání svých dluhopisů,“ uvádí šéf Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Aleš Šindelář.

Poučení na závěr? Své peníze svěřte pouze firmám, které máte prověřené. Každou investici raději zkonzultujte minimálně s jedním odborníkem. Nenechte se nachytat od finančních šmejdů a nikdy nekupujte dluhopisy nabízené po telefonu nebo bez důkladného rozmyšlení.

Další užitečné informace najdete například zde:

rizikovedluhopisy.cz

Odebírat Newsletter