Na českém trhu se před několika lety roztrhl pytel z tzv. podnikovými dluhopisy. Firmy si uvědomily, že získat peníze od banky je složité a v některých případech zcela nemožné. Banky totiž lehce prokouknou, když je podnikatelský plán nereálný a často dělaný jen jak se říká „na oko“. Neseriózní firmy si tak často půjčují od důvěřivých lidí, které zmátnou promyšleným, agresivním marketingem. Jejich jediným cílem je vytáhnout z lidí peníze úplně stejně jako to dělají prodejci hrnců.

Mnoho drobných investorů nechápe riziko tohoto nástroje a domnívá se, že vkládá peníze do téměř bezrizikového produktu. Často je ale opak pravdou,” varuje Michal Valentík ze společnosti Broker Trust.

Rozhodně byste se měli mít na pozoru před nabídkami, které vypadají na první pohled až příliš lákavě. Víc než deseti procentní úrok zní neodolatelně, ale právě u těchto příležitostí na rychlé zbohatnutí byste měli velmi rychle zbystřit. Podobně jako nemůže mít obyčejný hrnec skoro nadpřirozené vlastnosti, nemůže mít dluhopis pochybné firmy tak lákavý výnos. Mezi společnosti, které vydávají prašivé dluhopisy, můžeme zařadit Petlas CZ, EMTC Czech Odborníci před nákupem dluhopisů těchto firem důrazně varují.

Pokud mi firma s několikaletou historií, minimálním kapitálem a obratem bez auditovaných výkazů nabízí dluhopis s ročním výnosem dvanáct procent, je něco špatně,” zdůrazňuje Jiří Šindelář, šéf Unie společností finančního zprostředkování a poradenství.

Partner fondu BHS Private Equity Luděk Palata v článku pro ekonomický deník E15 varuje před tím, že novodobí finanční šmejdi často operují slovy jako zaručený, jistota výnosu apod. Jsou to ale jen prázdné pojmy, které vás mají nalákat k investici a poté připravit o všechny vložené peníze. Tyto argumenty typicky používají např. prodejci dluhopisů společnosti EMTC.

Uchlácholit se nenechte ani tvrzením, že je emise dluhopisů schválená Českou národní bankou. Je to jen další trik finančních šmejdů, před kterým odborníci varují.

Centrální banka nezkoumá, jestli projekt, na který jsou peníze z emise dluhopisů určeny, dává ekonomický smysl,” vysvětluje pro Novinky.cz Valentík.

I sama Česká národní banka na svých stránkách varuje, že kontroluje pouze formální náležitosti každé emise.

Prašivé dluhopisy vydaly v České republice stovky pochybných firem a lidé za ně utratili miliardy korun. Bohužel část drobných investorů o své peníze přijde. Nebuďte mezi nimi!