Problematická firma EMTC Czech podnikatele Tomáše Bárty s nechvalnou pověstí si chce pomocí nezajištěných podnikových dluhopisů půjčit od veřejnosti až tři miliardy korun! Výtěžek by měl putovat na financování Bártových dceřiných společností působících v oblasti informačních technologií a vzdělávání.
Jak upozornil ekonomický deník E15, Bártův holding měl přitom v polovině loňského roku majetek jen za 210 milionů korun a skupina fungovala s neuhrazenou ztrátou z minulých let ve výši přes 400 milionů korun! Tedy firma s kumulovanou ztrátou téměř půl miliardy korun si chce půjčit od lidí další 3 miliardy! Na riskantní podnikání firmy upozornil v reakci na účetní závěrku za rok 2016 také auditor.
„V posledních letech se opakují vysoké ztráty. Muselo dojít k restrukturalizaci závazků, kdy dluhopisy vydané společností byly zčásti z finančních prostředků poskytnutých jejím majoritním akcionářem Tomášem Bártou, zčásti pak prostřednictvím výnosů z prodeje dluhopisů ostatních členů skupiny, nouzově financovány,” zdůrazňuje auditor Tomáš Vondrák ze společnosti Auditorský ateliér. Teprve loni zrušil soud návrh na insolvenci, kterou na společnost EMTC podal miliardář Pavol Krúpa.
S takzvanými podnikovými dluhopisy se v posledních letech na českém trhu roztrhl pytel. Pro firmy je to často snazší cesta, jak se dostat k penězům, protože banky mají pro poskytnutí úvěrů velmi přísné podmínky. Odborníci ale varují, že se tato oblast trhu stala rájem pro tzv. finanční šmejdy, kteří z lidí chtějí jen vytáhnout peníze.
„Těchto nabídek se v poslední době objevilo hodně. Souvisí to s tím, že máme extrémně nízké úroky sazby a velice nízké výnosy kvalitních firemních dluhopisů. V tom případě se klienti poohlížejí po alternativách a výnos pět nebo šest procent ročně jim přijde velice atraktivní,” popisuje pro iDnes.cz Richard Suida, člen představenstva a ředitel prodeje společnosti Conseq Investment Management.
Taková investice se ale může zle nevyplatit. Pokud chcete investovat do dluhopisů, měli byste především dokonale znát firmu, která dluhopisy vydává. Vybírejte si společnosti, které mají na trhu dlouholetou tradici a důvěru. Důležitým aspektem je také obor, ve kterém firma podniká. Oborníci se shodují, že například emise podnikových dluhopisů, které mají sloužit k nákupu obchodního nebo zábavního parku, bude jistě bezpečnější než investice do projektu v oblasti IT start-upu, kde značné procento projektů končí nezdarem.