10. 3. 2023 – Stavitel Amesta dluží investorům 22 milionů korun
Malý pražský developer Amesta je dalším podnikem, jehož byznys postavený na prodeji riskantních dluhopisů se zhroutil. Podle podání v insolvenčním rejstříku dluží téměř stovce investorů více než 22 milionů korun. Je to signál rostoucích problémů s firemními dluhopisy, do kterých drobní střadatelé v Česku investovali v posledních letech několik miliard korun.
Amesta se zaměřovala na development komerčních nemovitostí a rekonstrukce starších bytových domů. Jediný konkrétní projekt, o kterém v současnosti informuje na svém webu, je výstavba bytů v areálu někdejšího cukrovaru v pražské čtvrti Čakovice. Společnost také uvádí, že se zabývá investičními obchody s nemovitostmi v Česku i zahraničí.
Insolvenční návrh na sebe kvůli předlužení Amesta podala na konci února. Stojí v něm, že se v posledních třech letech orientovala „na drobné stavební a dokončovací práce“.
Na projekt čakovických bytů vydala dvě neveřejné emise dluhopisů a nabízela je prostřednictvím svého webu. Šlo o tříleté obligace s ročním výnosem 6,9 procenta a čtvrtletní výplatou úroků.
Amesta na trhu působí od roku 2007 a původně byl hlavním majitelem podnikatel Pavel Veniger. Firma na svém webu uvádí, že do ní v roce 2018 vstoupil nový tým a investoři. Nyní společnost vlastní byznysmen Ondřej Pokorný, který v insolvenčním návrhu obviňuje předchozího vlastníka z nepravostí. Společnost do uzávěrky tohoto textu neodpověděla na žádost HN o reakci zaslanou e‑mailem. Též se nikoho nepodařilo zastihnout ani na dvou telefonních číslech uvedených na webu firmy.
Z návrhu vyplývá, že si dluhopisy koupila téměř stovka lidí. Amesta také dluží desítky tisíc korun operátorovi O2 za telekomunikační služby a má úvěr 350 tisíc korun u firmy Conventum. Městský soud v Praze insolvenční návrh 2. března odmítl s tím, že je málo podrobný.
S tím, jak se v Česku zhoršuje ekonomická situace, očekávají odborníci krach desítek malých firem, které financovaly své podnikání penězi z dluhopisů. Hlavně šlo o různé realitní projekty, ale též riskantní investice jako například nákup bagru i jiné techniky nebo výstavbu saun. Stovky často neznámých společností s nulovou podnikatelskou historií do svých projektů nalákaly lidi bez zkušeností s investováním. Největší problém tvoří právě malé, neregulované privátní emise, kde emitent většinou investorům poskytuje jen skromné množství informací, které projekty bude půjčenými penězi financovat nebo jaká rizika daný byznys obnáší.
Řadu projektů oslabila pandemie a loni hlavně skokový nárůst úrokových sazeb. Do toho se také přidalo ochlazení nemovitostního trhu a dramatický nárůst cen energií. Minulý rok například zkrachoval poskytovatel půjček Fair Credit, Český průmyslový holding nebo Helske Sustained HPC. V únoru zase vyšlo najevo, že se do prodlení se splácením dluhopisů dostala skupina Premiot developera Ondreje Spodniaka. Podle zdrojů HN je v tomto případě v sázce nejméně 1,9 miliardy korun.
Největší kauzou je ale pád slovensko‑české skupiny Arca Investments, který odstartovala pandemie. V tomto případě čeká celkem asi 1900 věřitelů – držitelů směnek –, jestli se podvede reorganizace firmy a oni dostanou zpět alespoň malou část z dlužných asi 19 miliard korun.
Nynější majitel Amesty obviňuje předchozího vlastníka z nepravostí.
Zdroj: Hospodářské noviny