6. září 2022 – Ve středu začíná u soudu proces, který je mimořádný hned v několika ohledech. V roli obžalovaného bude tak trochu tajemný miliardář Petr Sisák. Muž, který ovládá chemičku Spolchemie a téměř nevystupuje na veřejnosti. Spolu se Sisákem se před soud postaví pět advokátů, soudkyně, insolvenční správkyně, účetní a několik lidí, které policie označila za bílé koně. Celkem je obžalováno 16 lidí a pět firem.

To vše ve velmi spletitém případu, v němž chce obžaloba dokázat, že Petr Sisák a spol. zákulisně ovlivňovali rozhodování soudu, upláceli nebo prováděli machinace přes daňové ráje. A to proto, aby nemuseli zaplatit stamiliony věřitelům, od nichž si na podnikání napůjčovali peníze.

Kauzu policisté vyšetřovali osm let, nejprve skrytě a poté už s hlavními aktéry v roli obviněných. Obžaloba, kterou Seznam Zprávy získaly, čítá přesně 600 stran, což je rozsah značně ojedinělý. Státní zástupce podle obžaloby požaduje i velmi vysoké tresty pro přední postavy kauzy: 13 let a pokutu 20 milionů. Kompletní seznam obžalovaných najdete na konci tohoto článku.

Případ se týká období let 2013 a 2014. Sisákova firma Via Chem Group, přes kterou ovládal chemičku Spolchemie, si ještě předtím pomocí dluhopisů napůjčovala dvě miliardy na další rozvoj, peníze potřebovala například na nové technologie, díky nimž by si přední výrobce epoxidů a pryskyřic otevřel cestu k dalším zajímavým obchodům.

Jenže firma se ocitla na suchu, peníze jí došly, neměla na vyplacení věřitelů a objevily se návrhy na vyhlášení insolvence. To znamená, že by soud na Via Chem Group vyhlásil úpadek a o dalším osudu by rozhodovali věřitelé.

„Společnost byla nerentabilní, jednalo se o podnik zcela zadlužený a financovaný převážně vydanými dluhopisy, které nebyly řádně spláceny,“ cituje obžaloba posudek soudního znalce, který pro policii rozpitval ekonomickou stránku firmy.

Celý článek si můžete přečíst zde