21. července 2022 – Na začátku srpna bude bankovní rada ČNB v novém složení poprvé jednat o nastavení úroků. Přestože čerstvý guvernér Aleš Michl není nakloněný zvyšování sazeb, ostatní radní to mohou vidět jinak. A možný růst úroků připouští i viceguvernérka Eva Zamrazilová.

Investoři na kapitálovém trhu s napětím sledují, jak se nové vedení České národní banky postaví k řešení rychlého růstu cen. Čekají, zda bude ČNB, vedená novým guvernérem Alešem Michlem, připravena dál zvyšovat úrokové sazby, pokud se ukáže, že je to vzhledem k dál zrychlující inflaci nutné. Sedmičlennou bankovní radu minulý měsíc obměnil prezident Miloš Zeman, který předchozí tým guvernéra Jiřího Rusnoka za zvyšování úroků kritizoval. Zeman i proto vybral Michla, který v minulosti se zvyšováním také nesouhlasil. Do rady také jmenoval tři nové tváře, jejichž názor na nastavení úroků zatím není známý.

Jednou z nových osobností v bankovní radě je ekonomka Eva Zamrazilová, která ve vedení ČNB byla už v letech 2008 až 2014. V prvním rozhovoru v roli viceguvernérky ujišťuje, že postoj prezidenta k vyšším sazbám její rozhodování neovlivní. „Nacházíme se v situaci extrémní nejistoty, co se týče vývoje na světovém i domácím trhu. Máme signály, že ekonomika zpomaluje, eurozóna i USA možná míří do recese. Tyto faktory samozřejmě budou působit proti dalšímu růstu dovezené inflace. Proto bych preferovala buď stabilitu sazeb, nebo velice mírné zvýšení. Ale pokud tu budou nějaké tvrdé argumenty pro větší zvýšení sazeb, tak to bohužel jinak nepůjde,“ říká Zamrazilová v exkluzivním rozhovoru pro HN.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde